zmniejszenie wydajności procesorów intel od końca 2017 roku

#1
przed świętami bożego narodzenia w ubiegłym roku wyszły na jaw przecieki w procesorach intel, a pewnie u innych producentów także, chociaż się o tym na razie nie słyszy.
związane są one z tym, że procesory te mają dodatkową, wydzieloną z samego procesora warstwę z zespołem standardowych rozkazów dla odciążenia i przyspieszenia pracy samego procesora. ta dodatkowa warstwa okazała się jednak źródłem kłopotów z bezpieczeństwem danych, czego przykładem, który zresztą rozdmuchał sprawę jest niedawny wyciek poufnej informacji z kont dropboxa (ma to swoje nazwy jako spectre i meltdown).

intel (no i microsoft oraz apple) wprowadzają od ponad miesiąca całą masę updates, które mają załatać dziurę, ale skutkiem tego jest generalne zmniejszenie się wydajności procesorów. to, co miało być poprawieniem szybkości procesora stało się zagrożeniem bezpieczeństwa danych. na systemach windows zadziwiające jednak jest, że utrata szybkości na systemach windows 7 sięga 30%, podczas gdy na systemie windows 10 już tylko ok 10% (ale jednak). a więc intel musiał znać przyczynę i pracował z microsoft nad poprawą procesorów w ostatnich latach.

patches poprawiają bezpieczeństwo, ale nie załatwiają wszystkich uszczelnień systemu. o ile komputery apple ze ściśle ustalonymi zestawami hardware są łatwe do poprawienia przez regularne, nieobowiązkowe (choć zalecane) updates, to na systemach windows nie wszystkie updates dla firmware (firmowe software sterujące poszczególnych części hardware) są automatyczne, przede wszystkim nie funkcjonują automatyczne updates dla firmware bios. te ostatnie muszą być wgrane manualnie.

jest to generalny kłopot w użytkowaniu wszystkich aplikacji na komputerach konsumenckich, który może się objawiać w większym lub mniejszym spadku wydajności laptopów i desktopów. im nowsze hardware, tym większe prawdopodobieństwo, że skutki tych zmian będą mniejsze.

zalecamy zatem, wraz z upgrades samych software, także zmieniać hardware na nowsze. może to nie jest dobra wiadomość, ale niestety prawdziwa.
rob
whether you believe you can do a thing or not, you are right. (h. ford)
15" macbook pro, catalina / win10 (parallels), i7/i9, 16/32gb ram, nvidia 2gb/radeon pro vega 4gb, vw designer 2020 en/pl sp2
cron