program wsparcia dla przejścia od 2d do pełnego bim w vectorworks

hej wam, no to może zacznę tu na forum :)
przede wszystkim życzę wam wszelkiej pomyślności w nowym roku, zarówno zawodowej, jak i prywatnej :)

przygotowujemy właśnie materiały dla wsparcia procedury przejścia od projektowania w 2d (dowolne programy z formatem dwg) do modelowania danych w przestrzeni 3d i dalszych wymiarach (4d - czas, 5d - koszty, 6d - gospodarka energią i architektura zrównoważona, 7d - zarządzanie i eksploatacja, 8d - bezpieczeństwo użytkowania) i dalej do bim.

będą to dokumenty, filmy i webinary, ukażą sie one także sukcesywnie na naszej stronie vectorworks.pl
będziemy informować na bieżąco.

rob
whether you believe you can do a thing or not, you are right. (h. ford)
15" macbook pro, catalina / win10 (parallels), i7/i9, 16/32gb ram, nvidia 2gb/radeon pro vega 4gb, vw designer 2020 en/pl sp2

Re: program wsparcia dla przejścia od 2d do pełnego bim w vectorworks

Do tej pory pracowałem na AutoCAD (3d) sugerowałbym podeście do pewnych spraw w stosunku 1:1.
Mając ponad 10 letnie doświadczenie w AC, chciałbym jak najpłynniej przejść na VW, niestety trudno w sieci o materiały ułatwiające taki "transfer".
Trenerzy w Design Express (ci z którymi się zetknąłem), nie ujmując im doświadczenia w VW nie mają niestety zbyt dużego ( i nie muszą) ale uważam, że przydałoby się takie szkolenie/materiały/webinar/tutoriale na zasadzie case study. Budujemy ten sam prosty projekt w AutoCAD i w VW.
Myślę, że przekonałoby to sporo potencjalnych nowych użytkowników/klientów VW do przesiadki.... Jestem obecnie przekonany o wyższości VW Landmark nad AutoCAD w mojej zielonej branży. Niestety odszukanie pewnych funkcji jest niezwykle trudne ze względu np na inne nazewnictwo i brak tego typu materiałów/tutoriali w sieci.
i tu wydaje mi się, że aktualizując plik pomocy VW, warto do haseł VW dodać słowa kluczowe odpowiedników danych funkcji w AutoCAD, ArchiCAD etc...
np. VW płaszczyzna warstwy projektowej/ robocza ≈ GUW (globalny układ współrzędnych)/ LUW (lokalny układ współrzędnych)

W samym interface programu widzę (subiektywnie) sporo niekonsekwencji...
np. paleta "Narzędzia dodatkowe"/Architektura, gdzie mamy narzędzia tj, ściana, przegrody, płyty .... ale np dachu próżno już tam szukać jest on UKRYTY w menu rozwijanym górnej belki...
W paleta "Narzędzia dodatkowe"/Modelowanie 3D nie ma prostopadłościanu......, który wydaje się być w większości zastosowań znacznie bardziej potrzebny niż półkula czy stożek, trzeba go "rysować" dwuetapowo - figura płaska + Ekstruzja (AutoCAD #wyciąganie)

Z chęcią skorzystam z efektów pracy, proszę o przemyślenie moich sugestii podczas przygotowywania ww. materiałów.
14,1" dell latitude, win10, i5 4th gen, 12gb ram, nvidia 2gb, vw landmark 2020 pl sp2

niestety nie mogę się wypowiadać nt krajobrazu, bo jestem "tylko" architektem, ale mam w planach książkę o przejściu z 2d do bim w architekturze przy użyciu vectorworks, może namówię naszych konsultantów od projektowania zieleni do podobnej publikacji :)

co do funkcjonalności to:
- "dach" nie jest samodzielną funkcją, a używa albo kształtu 2d, albo stworzonych ścian. nie zrobi pan dachu z niczego, więc i też nie ma go jako narzędzia. podobnie ma się sprawa z więźbą dachową i ścianami szkieletowymi. najpierw masa, potem rzeźba ;)
- prostopadłościan musiałby mieć w parasolid opcję wszystkich trzech wymiarów. ma to już w vectorworks narzędzie "modelowanie podpodziałowe", ale jest to model powierzchniowy, dopiero później konwertowalny do bryły podstawowej.
ale możemy to zgłosić jako życzenie. zresztą jest tu na forum taki dział, proszę go używać do takich celów.
rob.
whether you believe you can do a thing or not, you are right. (h. ford)
15" macbook pro, catalina / win10 (parallels), i7/i9, 16/32gb ram, nvidia 2gb/radeon pro vega 4gb, vw designer 2020 en/pl sp2

Panie Robercie,
Przytoczine przykłady miały ilustrować jedyniw sugerowane przeze mnie podejście do tematu przejścia z 2d/3d na BIM.
Nie było moim celem krytykowanie funkcjonalności tylko wskazanie jakie podejście do ww. tematu pozwoli użytkownikom takim jak ja najszybciej u najpłynniej wdrożyć się w BIM w wydaniu VW...
P.
14,1" dell latitude, win10, i5 4th gen, 12gb ram, nvidia 2gb, vw landmark 2020 pl sp2